¡Estudiamos español en Cartagena!

Hej vänner! 

Nu har vi anlänt till Cartagena, det var något av en chock att kliva ut i den 35-gradiga hettan och klibbiga luften. Mycket svett blir det!

Den sista dagen i Bogota besteg vi stadens högsta berg, el Monserrate 3170 möh. Som tur är ligger Bogota på 2600 möh så vi fick ett litet försprång. Trots detta var hiken upp ganska jobbig på grund av den något tunna luften. Som avslutning på vår visit i staden spankulerade vi huvudgatan, och eftersom det var lördag kväll var den packad med folk och diverse spektakel (se bifogad bild).

Åter till verkligheten och Cartagena. Vi bor i en underbar familj med mamma, pappa, son, kusin, moster med barn och ytterligare ett par Schweiziska(?) studenter. I söndags när vi kom bjöds vi på familjemiddag med Schweizisk(?) husmanskost, alla är mycket trevliga och vi känner oss redan som hemma! I huset är det inte tillåtet att habla ingles, solo español! Vi lär oss sakta men säkert, men det innebär ju vissa begränsningar i val av samtalsämne...

Skolan är också bra men mer om det senare..

¡Hasta luego! 

 
Den långa vandringen mot toppen! 

Den långa vandringen mot toppen! 

Utsikt från toppen av el Monserrate

Utsikt från toppen av el Monserrate

Vårat område i Bogota

Vårat område i Bogota

Märklig tävling där man fick satsa pengar på vilken plastskål marsvinen skulle springa in i.... 

Märklig tävling där man fick satsa pengar på vilken plastskål marsvinen skulle springa in i.... 

image.jpg
image.jpg
Nära vår skola i Cartagena  

Nära vår skola i Cartagena  

Skolans innergård, idag hade vi en matlagningskurs där vi lagade Empanadas

Skolans innergård, idag hade vi en matlagningskurs där vi lagade Empanadas

image.jpg
Las Empanadas  

Las Empanadas